Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

EcoCommercial Building - Globalna koncepcja budynków o zerowej emisji

Informacja prasowa

2011-06-13  Autor: Jacek Pyrżak   Źródło: autor, BAYER   Kategoria: Wiadomości z kraju

Budynki są największymi konsumentami energii. Sektor budowlany jest odpowiedzialny za zużycie ok. 45% światowej energii (na podstawie danych dla Europy i USA).Przyczynia się on do prawie 50% emisji gazów cieplarnianych – tyle samo co przemysł i transport razem. Program Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), którego Bayer jest członkiem stwierdził, że żaden inny sektor gospodarki nie ma tak dużego potencjału do drastycznego ograniczenia emisji.

Firma Bayer wystąpiła z inicjatywą poświęconą pewnemu zaniedbywanemu dotychczas segmentowi, a mianowicie budynkom użyteczności publicznej. We współpracy z licznymi partnerami firma opracowała i zaadaptowała na skalę globalną koncepcję budynków o zerowej emisji - EcoCommercial Building. Dzięki izolacji za pomocą wysokiej jakości produktów firmy Bayer oraz własnym zasobom generowania energii odnawialnej budynek EcoCommercial Building może sam zaspokajać swoje potrzeby energetyczne.

Światowy program EcoCommercial Building jest częścią programu zrównoważonego rozwoju firmy Bayer. Oferuje decydentom z branży budowlanej unikalny portfel usług i rozwiązań oraz materiałów budowlanych wydajnych energetycznie i ekonomicznie. W ramach tego programu, Bayer MaterialScience wraz z członkami programu ECB współpracuje ze specjalistami z różnych dziedzin takich jak architekci, kierownicy projektów, deweloperzy, zarządcy dużych firm w tworzeniu budynków publicznych i komercyjnych, które są samowystarczalne energetycznie. Partnerzy EcoCommercial Building oferują usługi w zakresie oceny efektywności energetycznej w fazie planowania oraz stosowania materiałów przyjaznych dla środowiska oraz pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Budynek energooszczędny i przyjazny dla środowiska w Greater Noida, Indie:
W styczniu 2011 r. Bayer oddał do użytku swój pierwszy zeroemisyjny biurowiec w Azji. Energia elektryczna w nowym budynku Bayer MaterialScience w Greater Noida, w pobliżu New Delhi w Indiach jest w 100% dostarczana z ogniw fotowoltaicznych. Zużycie energii jest o ok. 50% niższe niż w podobnych budynkach w regionie. Budynek EcoCommercial Building w Indiach, który Bayer zbudował w kooperacji z lokalnymi firmami, pokazuje, że koncepcja budynków EcoCommercial ma również zastosowanie w klimacie subtropikalnym. Podczas gdy  w strefie klimatu umiarkowanego w Europie izolacja termiczna służy przede wszystkim do ochrony przed zimnem, w krajach takich jak Indie służy jako ochrona przed upałem. Sztywne pianki z poliuretanu na bazie wysokiej jakości materiałów Bayer MaterialScience nadają się wyśmienicie do wykonania obu zadań odznaczając się wyjątkową skutecznością. Nowy biurowiec o powierzchni ok.1000 metrów kwadratowych położony jest w regionie przemysłowym Greater Noida, około 40 kilometrów na południowy-wschód od stolicy Indii New Delhi. Budynek służy także jako obiekt pokazowy dla klientów zainteresowanych budynkami zrównoważonymi, przyjaznymi dla środowiska.

Zeroemisyjne przedszkole w Monheim, Niemcy
Pierwszy budynek  EcoCommercial firmy Bayer  został oficjalnie oddany do użytku na początku listopada 2009 roku. Przedszkole Bayer CropScience w Monheim zostało zaprojektowane i zbudowane tak, aby było samowystarczalne w energię i nie emitowało CO2. Projekt jest jednym z dziesięciu, który zdobył nagrodę "Energy-optimized Building 2009" przyznawaną przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki. Przedszkole zbudowane przez firmę Bayer wspiera potrzeby swoich pracowników w celu efektywnego zrównoważenia ich pracy i życia rodzinnego. Około 60 dziewczynek i chłopców w wieku od sześciu miesięcy do wieku szkolnego codziennie uczestniczy w zajęciach przedszkolnych.

Wydajny budynek biurowy w Diegem, Belgia
W maju 2009 r. firma Bayer otworzyła nowy budynek administracyjny w Diegem w Belgii, który został zbudowany według zasad optymalnego zużycia energii. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów (izolacja z poliuretanu, ogniwa fotowoltaiczne, pompa ciepła) zużywa on tylko połowę energii w porównaniu z tradycyjnym budynkiem biurowym. Za udany projekt wyróżniono go nagrodą "Belgian Award of Architecture and Energy".
Koncepcja EcoCommercial Building może zostać dostosowana do różnych stref klimatycznych na Ziemi. Niezależnie od tego, czy celem jest ochrona przed ciepłem, jak w Indiach, czy też zatrzymanie ciepła wewnątrz obiektu, jak na półkuli północnej, poliuretanowe materiały izolacyjne odznaczają się bardzo korzystnym bilansem energetycznym. W praktyce pozwalają zaoszczędzić ponad 70 razy więcej energii niż zużyto na ich produkcję.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro