Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

BETON ARCHITEKTONICZNY WCHODZI DO MIESZKAŃ

Informacja Prasowa

2011-08-01  Autor: Karolina Szaflarska   Źródło: Lafarge   Kategoria: Wiadomości z kraju

Architektura betonowa w Polsce do dziś kojarzy się z budownictwem wielkopłytowym, które stało się ponurą częścią krajobrazu miast. Jednak jeden z najbardziej wpływowych architektów XX wieku - Le Corbusier, uczynił beton fundamentem nowoczesności. Stosowanie betonu daje kompletną swobodę w projektowaniu wnętrz, jak również całych budynków. Obecnie, gdy zapanowała moda na wnętrza typu loft, beton architektoniczny wychodzi z cienia także w mieszkaniach.

Współczesne betony architektoniczne dają projektantom ogromne możliwości aranżacyjne. W zależności od koncepcji możemy uzyskać idealnie gładkie powierzchnie lub odwzorowanie dowolnej faktury. Dekoracyjne konstrukcje betonowe często stanowią jeden z najbardziej eksponowanych elementów zarówno w przestrzeni publicznej jak i domowej.

Dotychczas betony architektoniczne były stosowane głównie w biurowcach, muzeach, galeriach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Podążając jednak za najnowszymi trendami, coraz chętniej sięgamy po niepowtarzalne i nowatorskie rozwiązania architektoniczne wewnątrz naszych mieszkań i domów. Beton świetnie sprawdza się zarówno przy wszelkich konstrukcjach pionowych, takich jak: ściany, słupy czy kolumny, jak również poziomych, czyli podłogach, sufitach oraz mniejszych elementach.

Szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że projekty wykorzystujące surowy beton idealnie sprawdzają się we wnętrzach utrzymanych w surowym, minimalistycznym klimacie. Betonowe kompozycje doskonale dopełniają także ascetyczny charakter industrialnych przestrzeni, m.in. bardzo modnych obecnie loftów. Dla tych, którym ascetyczny styl betonu wydaje się mało atrakcyjny, ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie go z bogato urządzonym wnętrzem, co daje efekt interesującego kontrastu i podkreśla eklektyzm całości.

Nowe rozwiązania dekoracyjne

Betony architektoniczne cechują się wyjątkową plastycznością, dzięki czemu możliwości ich zastosowania stają się coraz szersze. Projektanci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych motywów inspirowanych naturą, tradycją czy sztuką, aby końcowy efekt pracy był jak najbardziej niebanalny. Coraz większą popularnością cieszą się wzory nawiązujące do słojów drzewa czy efektu odbitych desek z szalunków.

Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość coraz częściej beton wykorzystywany jest jako materiał wykończeniowy na posadzki. Są idealnie gładkie. Doskonale pasują do przestrzeni utrzymanych zarówno w minimalistycznej estetyce, jak i wnętrz w stylu glamour z bogatymi, błyszczącymi dodatkami.

Industrialny eklektyzm

Gdzie jeszcze beton ozdobny znajdzie zastosowanie wewnątrz mieszkania? W bardzo wielu różnych, często niespodziewanych miejscach. Mogą to być blaty przy umywalkach, obudowy wanien, brodziki czy blaty przy zlewozmywaku w kuchni. We wnętrzach minimalistycznych coraz bardziej popularne stają się również kominki wykonane z betonu architektonicznego. Tego typu rozwiązania dają ciekawe efekty w połączeniu z materiałami takimi jak drewno, sklejka, stal, szkło czy tworzywa sztuczne. Wielbicielom prostoty i nowoczesności z pewnością przypadną do gustu wszelkie łączenia ze szklanymi blatami czy stalowymi elementami konstrukcyjnymi. Z kolei bogato zdobione wnętrza, pełne miękkich tkanin, kolorowych dodatków czy drewnianych mebli idealnie będą się komponować z surowym i chłodnym betonem. Takie rozwiązania podkreślają indywidualny charakter pomieszczenia.

To prawda, coraz częściej nasz beton wykorzystywany jest w domach jednorodzinnych, których mieszkańcy poszukują nowoczesnych, niebanalnych rozwiązań – przyznaje Andrzej Koton, Dyrektor ds. Betonu na Region Wschodni w Lafarge. – Obserwujemy przełamanie schematycznego myślenia o betonie. Nie jest on już jedynie materiałem budowlanym. Stał się inspiracją do aranżacji wnętrz – dodaje.

Najlepsze efekty dekoracyjne dają betony samozagęszczalne

Używając tradycyjnego betonu w celach aranżacyjnych natkniemy się na pewne ograniczenia. Gęsta konsystencja nie pozwala na dobre odwzorowanie skomplikowanych wzorów, np. słojów desek. Dlatego jeżeli w projekcie naszego domu przewidziany jest beton architektoniczny, powinniśmy poszukać nowoczesnych rozwiązań i użyć np. specjalnego betonu samozagęszczalnego Agilia™ Pionowa, a wykonanie powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Agilia™ Pionowa to innowacyjny beton firmy Lafarge przeznaczony do wylewania elementów pionowych, takich jak: ściany czy kolumny. Za sprawą unikalnej, bardzo płynnej konsystencji beton ma świetną przyczepność do zbrojenia i łatwo dociera w trudno dostępne miejsca. Dzięki temu może stworzyć absolutnie gładką powierzchnię, jak również idealnie odwzorowuje fakturę szalunków, którą mogą stanowić: deski, płyty z tworzywa sztucznego lub blacha stalowa z różnymi wzorami.

Szczegółowe informacje na temat betonów architektonicznych można znaleźć na stronie internetowej: www.lafarge.pl

Informacje o Lafarge

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: cementu, kruszyw i betonu oraz gipsu. Lafarge zatrudnia na świecie 76.000 pracowników w 78 krajach. W Polsce Lafarge działa od 1995 roku w branży produkcji: cementu, betonu, kruszyw i płyt kartonowo-gipsowych.

W 2011 r. już po raz siódmy z rzędu Grupa Lafarge została umieszczona na „Liście 100 globalnych korporacji najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój”. Firma oferuje klientom innowacyjne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, komfort i jakość codziennego życia.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro