Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

ŚWIADOMA ARCHITEKTURA

Informacja Prasowa

2011-10-13  Autor: Dagmara Szwaj   Źródło: www.swiadomewnetrze.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Arch. Kai-Uwe Bergmann z pracowni Bjarke Ingels Group (BIG) po raz drugi odwiedził Polskę w ramach wykładów ŚWIADOME WNĘTRZE. W tym roku w dniach 28-30 września gościł z prelekcją „YES IS MORE” w Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Na spotkania przybyło ponad 500 architektów.

Wykład YES IS MORE był manifestem pozytywnego myślenia o projektowaniu. BIG pokazuje, że sukces ich obiektów wynika z niekonwencjonalnego, wizjonerskiego podejścia do kreowania przestrzeni i budowania pozytywnych emocji zarówno do projektu, jak i finalnego obiektu na każdym etapie tworzenia, bo YES IS MORE.

 BIG czerpie również z teorii Darwina. Ich projekty przechodzą przez cały proces ewolucji, aby finalnie doskonale dopasować się do otoczenia, uwarunkowań kulturowych, naturalnego ukształtowania terenu, wymagań użytkowników, czy nawet oczekiwań osób użytkujących przestrzeń wokół obiektu, jednocześnie wyraźnie wybijając się spośród innych obiektów architektury.

Słuchaczy szczególnie zachwycała dodatkowa funkcjonalność brył obiektów, ponieważ projektanci skupiają się na tym, aby w budynku było wykorzystywane nie tylko wnętrze. Fasady ich budynków często pełnią funkcje komunikacyjne, czy społeczne, jak np. schody, na których można usiąść w projekcie Scala Tower w Kopenhadze, czy droga rowerowa w Duńskim Pawilonie EXPO w Szanghaju lub ścieżka wokół 8 House w Kopenhadze łącząca wszystkie 10 poziomów budynku bez użycia ani jednego stopnia. Rozwiązania, które zostały zaprezentowane, przyciagają zainteresowanie ogółu populacji zdobywając jednocześnie szacunek miłośników na całym świecie.

BIG poprzez swoje realizacje wielokrotnie przyciąga społeczną uwagę i wywołuje polityczne debaty czego przykładem może być propozycja przeniesienia Małej Syrenki, narodowego symbolu Danii do Chin na 6 miesięcy i uczynienia z niej centralnego eksponatu w Duńskim Pawilonie EXPO w Sznaghaju.

BIG jest kopenhaską grupą architektów, projektantów i myślicieli, którzy działają w różnych obszarach architektury, urbanistyki, badań i rozwoju. BIG zbudował swoją reputację na kompleksowo zrealizowanych budynkach, które są zarówno innowacyjne programowo, technicznie, świadome kosztowo, jak i zawierają inicjatywy zrównoważonego projektowania. W swojej architektonicznej pracy projektowej pracownia demonstruje wysoką wrażliwość na szczegółowe wymagania ze strony kontekstu obiektu oraz jego programu.

BIG zrealizował ostatnio takie projekty jak Duński Pawilon na EXPO w Szanghaju (2010), The 8 House (2010) i The Mountain (2008), który otrzymał nagrodę za najlepszy projekt budynku mieszkalnego na świecie podczas Światowego Festiwalu Architektury w Barcelonie. Ponad 150.000 m kw. powierzchni obiektów jest obecnie w trakcie realizacji. Wśród tych projektów znajduje się Duńskie Muzeum Morskie (Danish Maritime Museum), 200 metrowa wieża biurowca the Shenzhen Energy Mansion w Chinach, Biblioteka Narodowa Astana (Astana National Library) w Kazahstanie, fabryka przetwarzania odpadów Amagerforbraending w Kopenhadze, Tallinn Town Hall w Estonii czy West 57th Street w Nowym Jorku (USA).

Gośćmi specjalnymi spotkań ŚWIADOME WNĘTRZE 2011 organizowanych przez firmy MARTELA, DESSO i ROCKFON oprócz wspomnianego już Kai-Uwe Bergmanna był arch. Ole Gustavsen z Pracowni Snohetta z Norwegii (czerwiec – Poznań i Wrocław).  

Spotkania odbywają się w 7 miastach w Polsce (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) od 2008 roku. Czekają nas, więc jeszcze wykłady w Krakowie i Katowicach. Celem spotkań jest ułatwienie kontaktów polskich architektów z uznanymi, wielokrotnie nagradzanymi, zagranicznymi projektantami wzorów przemysłowych oraz architektami, przybliżenie europejskich trendów w zakresie design’u i formy oraz kompleksowego podejścia do projektowania obiektów komercyjnych.

Impreza została objęta Patronatem Honorowym przez SARP, Krajową Izbę Architektów oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Patronat Medialny nad wydarzeniami sprawują pisma: Architektura & Biznes, ARCHITEKTURA Murator, Archivolta, Dobre Wnętrze, ARCH, Office & Facility, Urządzamy dom i mieszkanie, Wnętrza Komercyjne, Workplace, Zawód:Architekt oraz TV DOMO, serwis www.architektura.info oraz www.architekci.pl.

Patronem Specjalnym Spotkania w Łodzi był Fenix Capital właściciel obiektu Dom Towarzystwa Kredytowego, w Warszawie Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, a w Poznaniu Prezydent Miasta Poznania Pan Ryszard Grobelny, Pawilon Nowa Gazownia w Poznaniu oraz Estrada Poznańska.

Więcej szczegółowych informacji o wykładach i prelegentach można uzyskać na stronach www.swiadomewnetrze.pl oraz pod adresem: martela@martela.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro