Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Mocne wejście – kilka pomysłów na aranżację strefy wejściowej

Porady i informacje...

2019-08-05  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – głosi słynne powiedzenie. I trudno się z nim nie zgodzić. Dlatego warto zadbać o dobre wejście – i to dosłownie. To w końcu ta część posesji, z której korzystamy nie tylko my, ale także nasi goście. Warto zatem poświęcić jej więcej uwagi i zaaranżować w taki sposób, by godnie reprezentowała dom i jego mieszkańców.

Strefa wejścia łączy przestrzeń całkowicie prywatną z dostępną dla wszystkich przestrzenią ulicy, stanowiąc jednocześnie zapowiedź tego, co skrywa domowe zacisze. Nie musi zatem, a wręcz i nie powinna być nudna. Odpowiednio dopasowane designem wejście będzie nie tylko piękną ozdobą budynku, lecz także zadecyduje o tym, jak będzie on postrzegany.

Postaw na grę zespołową

Jak zatem zaprojektować niebanalne wejście przyjemne dla oka? Odpowiedź jest prosta – zagrać kolorem i ciekawą fakturą. W tym kontekście dobrym rozwiązaniem będzie kamienień elewacyjny, który dzieki swojej różnorodności stawarza wiele możliwości aranżacyjnych! To detal przyciągający spojrzenia. Możesz nim wykończyć całą frontową ścianę lub tylko jej fragmenty, wydzielając w ten sposób strefy funkcjonalne domu oraz podkreślając elementy ozdobne. Klarowny podział to droga do prawidłowej identyfikacji przestrzeni. Dzięki temu nasz dom będzie odbierany jako świetnie zorganizowany i rozplanowany. Warto przy tym również pamiętać o praktycznej stronie takiego rozwiązania.

– Strefa wejścia, z racji funkcji jaką pełni, każdego dnia narażona jest na przypadkowe obicia oraz inne uszkodzenia. Dlatego, nawet jeśli decydujemy się wykończyć elewację tynkiem, w miejscach podwyższonego ryzyka warto postawić na bardziej wytrzymałe materiały – zaznacza Robert Szybiak z firmy Stegu i dodaje: – Kamień elewacyjny stanowi efektowne tło dla takich elementów jak drzwi czy okiennice i wpływa na estetyczny wymiar aranżacji, a przy tym jest niezwykle trwały i odporny na czynniki zewnętrzne.

Niezależnie od tego, w jakim stylu zbudowany jest nasz dom, strefa wejściowa powinna wyglądać estetycznie, dobrze się prezentować i zachęcać do odwiedzin. Pamiętaj przy tym jednak, by sposób jej wykończenia był spójny z koncepcją całego budynku, dlatego wzór i kolor płytek dobierz względem tynku, stolarki, dachu czy nawierzchni w obrębie posesji. Możliwości jest wiele. Znakomitym sposobem na wyeksponowanie strefy wejściowej będzie okładzina z kamienia dekoracyjnego, tworząca ramkę wokół drzwi.

W ciepłym klimacie

Lubisz wyraziste akcenty w aranżacji, a przy tym należysz do miłośników wakacyjnych klimatów? Rozważ przełamanie tynkowej bieli kamieniem dekoracyjnym w ciepłej, rudej tonacji, np. Grenada w odcieniu russet, inspirowana andaluzyjskim krajobrazem i przywodząca na myśl urokliwe miasteczka południowej Hiszpanii.

Jeśli natomiast bliższe są ci bardziej tradycyjne rozwiązania, zamiast płytek naśladujących kamień naturalny, możesz zastosować płytkę cegłopodobną, np. nietuzinkową Cambridge.

– Mocny efekt zapewni nam zestawienie kamienia dekoracyjnego z kostką brukową w zbliżonej tonacji. Oprócz harmonii aranżacyjnej i czytelnego wydzielenia stref, projekt zyska jeszcze większą wyrazistość – podpowiada ekspert z firmy Stegu.

Balans doskonały

Wolisz bardziej zrównoważone połączenia? Nic trudnego! Sięgnij po neutralne, stonowane barwy na elewacji. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju beże. Strefę wejścia uwydatni kamień dekoracyjny o ciekawej strukturze. Dobrany pod kolor tynku – np. Nepal 1, zapewni pożądany ład i harmonię.

– Dążąc do pełnej spójności aranżacyjnej, możemy tym samym kamieniem dekoracyjnym wykończyć ogrodzenie wokół naszej posesji – dodaje Robert Szybiak.

By całość nabrała wyrazu, warto pokusić się o kontrastujące z elewacją detale jak drzwi, okiennice czy brama garażowa.

Prosta elegancja

W minimalistycznych stylizacjach zawsze sprawdzi się biel okraszona szarością. np. utrzymaną w kolorystyce skały wulkanicznej, jaką oferuje kamień elewacyjny Umbria 1. Nieregularna łupana faktura płytki ożywi projekt, nadając mu więcej dynamizmu. Całości dopełnią oszczędnie dobrane dodatki – proste kinkiety czy donice.  Rozlokowane symetrycznie podkreślą harmonijny i uporządkowany charakter aranżacji. 

Strefa wejściowa to wizytówka domu i jego mieszkańców, świadcząca o ich guście oraz wyczuciu smaku. Warto dobrze przemyśleć aranżację tej przestrzeni, by zawsze była przyjaznym miejscem, które od progu serdecznie wita i zaprasza gości do delektowania się designem wnętrz.

www.stegu.pl

Kamień dekoracyjny Grenada - russet| Fot. Stegu

Kamień dekoracyjny Nepal 1 | Fot. Stegu

Kamień dekoracyjny Umbria 1 | Fot. Stegu

Płytka cegłopodobna Cambridge 10| Fot. Stegu

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Przydomowy sad – jakie drzewka owocowe zasadzić

2024-12-11

Przydomowy sad to nie tylko estetyczna ozdoba działki, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające… »

Poznaj niezawodny program CAD z bezterminową licencją!

2024-10-17

Oprogramowanie CAD (Computer-Aided Design) to nieodłączny element pracy projektantów, inżynierów… »

Projekty domów 5 pokojowych - MURATOR doradza

2024-07-28

Masz sporą rodzinę, która potrzebuje wiele przestrzeni? A może planujesz urządzenie w domu dodatkowego… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro