Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wzrost kosztów budowy budynków mieszkalnych

FABRYKA CISZY prezentuje Biblioteka Akustyki w Architekturze

2009-05-25  Autor: mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski   Źródło: Fabryka Ciszy   Kategoria: Wiadomości z kraju

Nowelizacja Warunków technicznych tworzy przypadki szczególne, gdzie dla zapewnienia izolacyjności akustycznej należy stosować nowe, droższe technologie. Powodem są nowe wymagania względem izolacyjności termicznej.

Wprowadzona w ostatnim czasie nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz.U. 201, poz. 1238 z 2008 r.) tworzy w procesie projektowania przypadki szczególne, gdzie dla zapewnienia izolacyjności akustycznej należy stosować dotychczas niewykorzystywane nowe, droższe technologie. Powodem są nowe wymagania względem izolacyjności termicznej. Takim przypadkiem jest ściana między jednostką mieszkalną a wspólnym korytarzem w mieszkalnych budynkach jednorodzinnych i zamieszkania zbiorowego. W załączniku 2 rozporządzenia w tabeli wymagań względem współczynnika przenikania ciepła dla budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego jest postawione wymaganie, aby wartość współczynnika Umax wynosiła 1,0 W/(m2 K) dla przegrody pomiędzy pomieszczeniami a korytarzami. Zgodnie z działem IX Warunków technicznych (dotyczącym ochrony przed hałasem) ta przegroda w budynkach mieszkalnych musi mieć wskaźnik izolacyjności akustycznej R'A1 nie mniejszy niż 50 dB. Dotychczas na rynku funkcjonowało kilka technologii jednowarstwowych, które pozwalały uzyskać odpowiednią izolacyjność akustyczną (gazobeton, ceramika, silikat, beton prefabrykowany). Dzisiaj po dołączeniu do wymagań względem izolacyjności akustycznej wymagań względem izolacyjności cieplnej w zasadzie dostępna jest jedna technologia jednowarstwowa, a wszelkie pozostałe należy uzupełniać dodatkową warstwą “ocieplenia” podobnie jak przegrody zewnętrzne.

W efekcie tego nowego wymagania wszystkie klasyczne rozwiązania techniczne od lat funkcjonujące na rynku budowlanym na przegrodę między mieszkaniem a korytarzem spełniające dotychczas wymaganie izolacyjności akustycznej będą droższe o koszt materiału dodatkowego “ocieplenia”, materiałów dodatkowych i robocizny. Należy również do tego doliczyć utratę powierzchni ze względu na przyrost grubości przegrody. Sytuacja powyższa powoduje podniesienie kosztów budowy budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego.

Z logicznego punktu widzenia to wymaganie wydaje się być mało uzasadnione. W przypadku przegrody między dwoma pomieszczeniami ogrzewanymi nie ma wymagań izolacyjności termicznej dla przegrody. Z tego powodu na rynku jest dostępnych kilka technologii o wysokich parametrach izolacyjności akustycznej. Skoro nie ma wymagań dla izolacyjności termicznej pomiędzy dwoma ogrzewanymi pokojami, to dlaczego jest pomiędzy każdym wspólnym korytarzem, w tym również ogrzewanym, a pokojem?

Problem ten można rozwiązać na kilka następujących sposobów:

1) Obniżyć wymaganie względem izolacyjności termicznej dla tej przegrody.
2) W tabeli w załączniku 2 w wierszu 2 wpisać, iż wymaganie dotyczy korytarzy nieogrzewanych, a nie wszystkich korytarzy, w tym też ogrzewanych.
3) Obniżyć wymaganie izolacyjności akustycznej dla przegrody między mieszkaniem a korytarzem z wartości R'A1 >= 50 dB na R'A1 >= 40 dB.

Z punktu widzenia dbałości o klimat i ograniczenia konsumpcji paliw do ogrzewania budynków oraz dbałości o klimat akustyczny użytkowania budynków tylko rozwiązanie 2 jest sensowne.

mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski
FABRYKA CISZY
www.akustyka.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2025 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro